PROJEKT

Uczestniczki i uczestnicy projektu „Przygraniczni” to młodzi ludzie żyjący przy wschodniej granicy Polski - w Krynkach, Michałowie i Dołhobyczowie.
Kiedyś byli tu Żydzi, Niemcy, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie. Zostały po nich cmentarze, synagogi, cerkwie, domy, narzędzia, wspomnienia, ślady w języku. Jak się żyje przy granicy? Kto tu jest obcy, a kto swój?

Zajmowaliśmy się rapem, freestylem, fotografią, reportażem, tworzyliśmy filmy i tańczyliśmy. Malowaliśmy bruk na złoto, przesuwaliśmy granicę, chodziliśmy na szczudłach, jedliśmy ciasta, nosiliśmy w plecakach kamienie. A wszystko po to, żeby przyjrzeć się, zrozumieć i opisać lokalną wielokulturowość. Jakie wyobrażenia mamy na temat ludzi z tej drugiej strony granicy? Kim dla nas są? Sąsiadami, obcymi, gośćmi? Jesteśmy ich ciekawi, czy raczej się ich boimy?

FILM

W każdej miejscowości powstał mockument (ang. mockumentary), czyli film udający dokument, który oparty jest jednak na fikcji.

Krynki
województwo podlaskie, 2 km. od granicy.
W 1905 roku kryneccy robotnicy - rosyjscy i polscy, żydzi i chrześcijanie - ogłosili strajk, a następnie opanowali miasto ogłaszając niepodległą Republikę Krynecką. Republika przetrwała tylko kilka dni.

Okazało się, że woda, która płynie przez Krynki ma właściwości lecznicze i zapewni długowieczność. Ogłaszamy Drugą Republikę Krynecką. Oddzielamy się od Polski. Budujemy wokół Krynek granicę. Krynka1 dla Kryniczan!


Michałowo
województwo podlaskie, 18 km. od granicy.
Na warsztatach w Michałowie rozmawialiśmy z młodzieżą o lokalnej wielokulturowości i Białorusinach. Wyszło na to, że jej śladów jest mało, a „Białorusinów można spotkać w sklepie”. Stąd pomysł na film.


Dołhobyczów
województwo lubelskie, 4 km. od granicy.
A gdyby się okazało, że granica Polski jest źle wytyczona, i tak na prawdę przebiega przez środek Dołhobyczowa?

OSOBY UCZESTNICZĄCE

Tomik wierszy w języku polskim i białoruskim autortswa Szymona Stankiewicza z Krynek do pobrania tutaj. Wkrótce będą dostępne również inne prace osób uczestnizących.

KONTAKT / FINANSOWANIE

mail: kontakt@praktycy.org

www.facebook/praktycy

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury
w ramach programu Obywatele dla Demokracji,
finansowanego z Funduszy EOG.

UM